SEI24, τρίτη ημέρα εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου
  • SEI24, τρίτη ημέρα εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου-7
  • SEI24, τρίτη ημέρα εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου-8

SEI24, τρίτη ημέρα εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου

Σήμερα, 3 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε η τρίτη ημέρα της εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου (SEI24). Η ημέρα ξεκίνησε με συζήτηση και ενημέρωση, όπως και τις προηγούμενες ημέρες, στους μαθητές του δημοτικού του γαλλικού τμήματος, με την Κυρία Γούναρη. Επιπλέον, προβλήθηκε ένα βίντεο σχετικό με το θέμα, για να εξοικειωθούν οι μαθητές με το θέμα της συμπερίληψης.

Η ημέρα συνεχίστηκε με την ομιλία-συζήτηση του Πάνου Χριστοδούλου, πρόσωπο αναφοράς για τα δικαιωμάτων του παιδιού, με θέμα «το συμπεριληπτικό σχολείο υπό το πρίσμα του δικαιώματος στην εκπαίδευση». Στο πλαίσιο της ομιλίας του, αναφέρθηκε στα δικαιώματα των παιδιών και ειδικότερα σε αυτό της ελεύθερης και δωρεάν παιδείας, ανεξαρτήτως του τόπου κατοικίας, της καταγωγής, του φύλου ή της θρησκείας. Έπειτα, έδειξε στους μαθητές ένα βίντεο, με τίτλο «Ένα σχολείο που να μας χωράει όλους», που δημιουργήθηκε από πρόσφυγες και

μετανάστες που παρακολουθούν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, και παρουσιάζει ένα ιδανικό σχολείο για όλα τα παιδιά. Τέλος, επισήμανε πως προϋπόθεση ενός συμπεριληπτικού σχολείου είναι και μία συμπεριληπτική κοινωνία

Σε συνέχεια των προηγούμενων ημερών, έλαβε και σήμερα χώρα στο σχολείο μας η δράση «Συμπεριληπτικά σχολεία» από την ομάδα απ’ Ουσία, η οποία βοήθησε τα παιδία να ενισχύσουν την κατανόηση και την αποδοχή της διαφορετικότητας. Τέλος, κατά τη διάρκεια της ημέρας μαθητές και καθηγητές προέβησαν σε δηλώσεις, σχετικές με την συμπερίληψη, ώστε να αποκτήσουμε από κοινού μια πλήρη εικόνα σχετικά για την επιρροή και την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας του σχολείου μέσω αυτής της δράσης.

Postes en rapport