Οι μαθητές του Γ2-Γαλλικών παρουσιάζουν στοιχεία από την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά της UNESCO

Στο πλαίσιο του επιπέδου DELF B2 διδάσκονται διάφορες θεματικές ενότητες σχετικά με την κουλτούρα και τον πολιτισμό. Στην παρουσίαση που θα δείτε, οι μαθητές του Γ2 γαλλικών επέλεξαν στοιχεία άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς που συγκαταλέγονται στην παγκόσμια λίστα της UNESCO. Δόθηκε προτεραιότητα στις δύο χώρες, την Ελλάδα και τη Γαλλία.

Οι μαθητές μας μας θυμίζουν με κάθε τρόπο ότι είναι ώριμοι, πρόθυμοι, εργατικοί και συνεργατικοί όταν έχουν το σωστό κίνητρο και αυτο αποδεικνύεται τόσο με τη διαδικασία όσο και με το αποτέλεσμα αυτής της εργασίας τους.

Για να δείτε το projet, πατη΄στε εδώ.

Ιωάννα Κηρύκου
Καθηγήτρια Γαλλικής στον Ελληνικό τομέα