Μνημεία και αγαθά της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO : Projet της Ε5 γαλλικών του Ελληνικού Τμήματος

Αφορμή για το projet μας υπήρξε μια ενότητα στο μάθημα των γαλλικών αφιερωμένη στον πολιτισμό με τίτλο «Δημιουργούμε μια κοινή κουλτούρα». Η αρχική πρόταση ήταν να παρουσιάσουμε τα ελληνικά μνημεία που συγκαταλέγονται στην παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά της UNESCO. Τα παιδιά όμως ήθελαν να βγούμε από τα ελληνικά και ευρωπαϊκά σύνορα. Και ιδού οι επιλογές τους. Σας παρουσιάζουμε τα λόγια των μαθητών του Ε5 και την δουλειά τους :

« Κατά τη διάρκεια του εγκλεισμού μας έλειψαν πολύ οι περίπατοι και τα ταξίδια με το σχολείο. Έτσι, διαλέγοντας ο καθένας ένα θέμα, σας παρουσιάζουμε μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς. Με αυτό τον τρόπο «ταξιδέψαμε» λίγο... »

Πατώντας τον ακόλουθο σύνδεσμο θα ανακαλύψετε την εργασία των μαθητών μας :
Postes en rapport