Επίσκεψη των μαθητών του Γυμνασίου στην Ακρόπολη

Την Παρασκευή 03/12/2021, οι μαθητές των Α' και Γ' Γυμνασίου του Ελληνικού Τμήματος της Ελληνογαλλικής Σχολής Eυγένιος Ντελακρουά, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, με τη συνοδεία των υπευθύνων Καθηγητών τους.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο και ξεναγήθηκαν από τους εξειδικευμένους ξεναγούς, λαμβάνοντας όλες τις πολύτιμες πληροφορίες και τα αναγκαία ιστορικά στοιχεία για αυτό το κορυφαίο μνημείο της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, εκφράζοντας τις απορίες τους και συζητώντας εκτενώς μαζί τους.

Αναμφίβολα μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους, ένα ιδιότυπο ταξίδι στο χρόνο, σε έναν χώρο με ιδιαίτερη σημασία και συμβολισμό τόσο για τον Ελληνικό, όσο και για τον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό.

Postes en rapport