Δωρεά των μαθητών του τμήματος Α3 Γυμνασίου

Τα παιδιά του τμήματος Α3 του Γυμνασίου του ελληνικού τομέα του σχολείου μας αποφάσισαν να προσφέρουν τα έσοδα από το χριστουγεννιάτικο Bazaar αλλά και τα χρήματα που είχαν συγκεντρώσει στο ταμείο τους σε 2 οργανώσεις.

Αρχικά σκέφτηκαν να συνδράμουν με ένα ποσό στο έργο που προσφέρει η οργάνωση «Γιατροί χωρίς Σύνορα» στηρίζοντας με αυτόν τον τρόπο το έργο τους.

Στη συνέχεια, επέλεξαν να υιοθετήσουν ένα χελωνάκι και έναν σκαντζόχοιρο, άγρια ζώα που φιλοξενούνται από την οργάνωση ΑΝΙΜΑ και να αναλάβουν τα έξοδα περίθαλψης και φροντίδας τους μέχρι και την απελευθέρωσή τους στην άγρια φύση.

Είμαστε πράγματι, πολύ υπερήφανοι που οι μαθητές και οι μαθήτριές μας σκέφτηκαν, σε αυτήν τη δύσκολη συγκυρία, να προσφέρουν και να μας κάνουν να συνειδητοποιήσουμε για ακόμη μία φορά, τη σημασία της καλλιέργεια της αλληλεγγύης και της προσφοράς από μικρή ηλικία.

Παιδιά, σας ευχαριστούμε πολύ !

Postes en rapport