Παιδικό & Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου : Οι μαθητές FLE παρακολουθούν την ταινία « Allons Enfants ! »

Στο πλαίσιο του Παιδικού και Εφηβικού Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου η ομάδα Γαλλικών (FLE) οργάνωσε έξοδο στις 16 Νοεμβρίου 2022 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Οι μαθητές της Α και Β Λυκείου παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το ντοκιμαντέρ Allons enfants – Πρωτάρηδες σε σκηνοθεσία Thierry Demaizière και Alban Teurlai με θέμα την πρωτοβουλία του Λυκείου Turgot που ανέλαβε να σπάσει την αλυσίδα της σχολικής αποτυχίας παιδιών από εργατικές γειτονιές μέσω του χιπ χοπ χορού.

Οι μαθητές θα επεξεργαστούν τις ιδέες και θα προβληματιστούν εκφράζοντας τα συναισθήματά τους μέσα από συζήτηση που θα γίνει στο μάθημα των γαλλικών.

Postes en rapport