Εκδηλώσεις – Σπουδές στη Γαλλία

Οι προηγούμενες εβδομάδες ήταν πλούσιες σε… προσανατολισμό!

Στις 26 και 27 Ιανουαρίου, μαθητές του γαλλικού και του ελληνικού τμήματος συμμετείχαν στο εικονικό Φόρουμ Προσανατολισμού που διοργάνωσαν η AEFE, η AGORA και η ONISEP.

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος (IFG) διοργάνωσε την Έκθεση Σπουδών στη Γαλλία που πραγματοποιήθηκε στις 9 και 10 Φεβρουαρίου διαδικτυακά, καθώς και διά ζώσης στις 12 Φεβρουαρίου στην Αθήνα.

Το LFHED, από την πλευρά του, υποδέχτηκε για μια εβδομάδα τον κ. Tissot, σύμβουλο προσανατολισμού, ο οποίος είχε την ευκαιρία να γνωρίσει τους μαθητές της 1ère και της Terminale μέσα από μια σειρά ατομικών συνεντεύξεων.

Η εβδομάδα έκλεισε με ένα μεγάλο Εκπαιδευτικό Φόρουμ την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου στο LFHED, όπου συμμετείχαν περισσότεροι από πενήντα επαγγελματίες από διαφορές γαλλόφωνες σχολές που προσφέρουν μαθήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης... Μια πραγματική γέφυρα μεταξύ λυκείου και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών μας για το φοιτητικό και επαγγελματικό τους μέλλον!

Postes en rapport