"Λευκή Νύχτα" Ανάγνωσης 2020 – 2η έκδοση

« La littérature est une merveilleuse errance dans le monde des autres jusqu’à ce qu’on découvre dans ce dédale le monde qui est le sien. Sans cet apprentissage livresque de la vie, on se heurte contre les parois, aveugle jouant à colin-maillard, bras dressé en avant de peur de se blesser. C’est la raison pour laquelle les lectures tardives n’ont pas le même poids car alors beaucoup de choses sont jouées, plus ou moins définitivement. C’est la raison pour laquelle il faut plonger les enfants dans la littérature comme on les plongerait dans un bain pour leur apprendre le réflexe de nager. »

Extrait de : Marc Dugain. Transparence.

Οι μαθητές της 1ere3 και 1ere4 είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στην εμπειρία ανάγνωσης με κύριο στόχο να δώσουν ή να ξαναδώσουν τη χαρά της ανάγνωσης και της ανακάλυψης σύγχρονων γαλλόφωνων συγγραφέων ανδρών και γυναικών. Μπόρεσαν να διαβάσουν 10 μυθιστορήματα μέσα σε 2 μήνες προκειμένου να επιλέξουν ένα που διαβάστηκε δυνατά κατά τη διάρκεια μίας ολόκληρης νύχτας.
Αυτή η έκδοση σημαδεύτηκε από πολλές έντονες στιγμές.

• Από την ανάγνωση ενός ή πολλών μυθιστορημάτων κατά την διάρκεια του Σαββάτου.
  • Από τη συνάντηση πολλών συγγραφέων με το κοινό μέσω skype ή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Abdellah Taïa – La Vie lente ; Philippe Beyvin – Les Photos d’un père ; Anaïs Llobet - Des Hommes couleur de ciel ; Bérengère Cournut – De Pierre et d’os παρόντες απάντησαν σε ερωτήσεις και αντάλλαξαν απόψεις με τους μαθητές.
  • Από τη συζήτηση στο Γαλλικό Ινστιτούτο που οδήγησε στην ανάδειξη του βιβλίου της Anaïs Llobet : Des Hommes couleur de ciel
  • Από την υποδοχή της συγγραφέως στο LFHED την ημέρα της ανάγνωσης
  • Από τη νύχτα ανάγνωσης που διήρκεσε πεντέμισι ώρες με τα βλέμματα γεμάτα συγκίνηση των γονέων, των συμμαθητών και της συγγραφέως.

Είναι ίσως οι μαθητές αυτοί που μιλούν καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον γι᾽ αυτή τη νύχτα και την εμπειρία τους.

« Βρήκα το εγχείρημα πολύ ενδιαφέρον, συνειδητοποίησα ότι είναι σημαντική η ανάγνωση "εξωσχολικών" βιβλίων στο σχολείο. »
« Ωραία ατμόσφαιρα, συνάντηση με τους συγγραφείς, ανταλλαγή γνώσης. »
« Εκτίμησα πολύ τη βραδιά της Ολονύκτιας Ανάγνωσης , ειδικά την παρουσίαση. Τα εφέ, οι μουσικές, τα λουλούδια… συνέβαλαν στο να μείνει στη μνήμη μου η Ολονύκτια Ανάγνωση… »
« Ήταν μια εμπειρία μοναδική και ενδιαφέρουσα. Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι αφιέρωσαν χρόνο για την οργάνωση αυτής της υπέροχης νύχτας ! »