Α. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Διεύθυνση Δ. Ε. Β΄ Αθήνας και η Ελληνογαλλική Σχολή «Ευγένιος Ντελακρουά» διοργανώνουν διήμερο αφιέρωμα για τον Αριστοτέλη, το οποίο περιλαμβάνει την 1η μέρα μαθητικό συνέδριο με θέμα: «Ο Αριστοτέλης στο Λύκειο» και τη 2η μέρα επιμορφωτική ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων αρμοδιότητας της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας.

Το Μαθητικό Συνέδριο θα διεξαχθεί στο Αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου, την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2016 και η επιμορφωτική ημερίδα το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 στις εγκαταστάσεις της Ελληνογαλλικής Σχολής «Ευγένιος Ντελακρουά».

Στόχος του Συνεδρίου είναι να γνωρίσουν οι μαθητές το έργο του Αριστοτέλη, να ανακαλύψουν το εύρος επίδρασής του σε πολλά διαφορετικά γνωστικά πεδία (φιλοσοφία-ηθική, φυσική, βιολογία-βοτανική κ.τλ). και να αναδειχθεί η διεπιστημονικότητα και η διαχρονικότητά του.

Βασικός σκοπός του Συνεδρίου, επίσης, είναι να ενθαρρύνει την ομαδικότητα και τη συνεργασία μεταξύ των μαθητών, να συμβάλει στην περαιτέρω εξοικείωσή τους σε θέματα κριτικής ανάλυσης και σύνθεσης και να αφυπνίσει το ενδιαφέρον τους στην έρευνα.

Στο Συνέδριο μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές και των τριών τάξεων δημόσιων και ιδιωτικών ΓΕ.Λ. της Περιφέρειας Αττικής.

Οι μαθητές από κάθε σχολείο θα κληθούν να προετοιμάσουν ομαδική εργασία, υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους, σε συγκεκριμένους θεματικούς άξονες του έργου του Αριστοτέλη.

Η τελική εργασία θα αποτελεί την εισήγησή τους στο Συνέδριο.

Οι ομάδες ανά σχολείο θα αποτελούνται από 5 έως 7 μαθητές.

Ο μέγιστος αριθμός σχολικών μονάδων που μπορούν να συμμετάσχουν είναι 18.

Για την επιλογή των σχολείων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Οι δηλώσεις συμμετοχής των ενδιαφερόμενων σχολείων θα γίνονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: grekth@dide-v-ath.att.sch.gr μέχρι την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2016. Οι περιλήψεις των εισηγήσεων πρέπει να αποσταλούν στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση, υπόψη κ. Μαρίας Κουτούση), μέχρι την Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι εκπαιδευτικοί των σχολείων μπορούν να απευθύνονται στην κ. Μαρία Κουτούση, από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας (τηλ. 210 6015475), στην κ. Ιωάννα Σαββινίδου, από την Ελληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά (τηλ. 211 3009119, ioanna.savvinidou@lfh.gr), και να επισκέπτονται τις ιστοσελίδες: http://dide-v-ath.att.sch.gr και http://lfh.edu.gr/

Β. ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

1. Παύλος Καλλιγάς, καθηγητής φιλοσοφίας στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών.

2. Στέλιος Βιρβιδάκης, καθηγητής φιλοσοφίας στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

3. Αθανάσιος Φαλούκας, Διευθυντής της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας, Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής

4. Γεωργάτου Μαρία, Σχολική Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β΄ Αθήνας

5. Βενετία Μπαλτά, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β΄ Αθήνας