Πολιτιστικό και αθλητικό ταξίδι στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας

Τη Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2024 οι μαθητές των Α4 και Α5 τάξεων γαλλικών επισκέφτηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας για να συμμετάσχουν σε δύο εργαστήρια. Το πρώτο, με το όνομα Micro-Folie, είναι ψηφιακό μουσείο προτεινόμενο από τη Villette στο Παρίσι, εργαστήριο στα γαλλικά με θέμα το περιβάλλον μέσα από την τέχνη το οποίο πραγματοποιήθηκε με αφορμή την εβδομάδα επιστημών. Το δεύτερο εργαστήριο στα ελληνικά και γαλλικά ήταν αφιερωμένο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από διαφορετικές δραστηριότητες να ανακαλύψουν έργα τέχνης, να παίξουν διαφορετικά ομαδικά παιχνίδια και να εκφραστούν στον προφορικό, στο γραπτό λόγο η ακόμα και μέσα από τη ζωγραφική και τα αθλήματα.