Το LFHED στην καρδιά του Euro 2024 !
  • Το LFHED στην καρδιά του Euro 2024 !-0
  • Το LFHED στην καρδιά του Euro 2024 !-1
  • Το LFHED στην καρδιά του Euro 2024 !-2
  • Το LFHED στην καρδιά του Euro 2024 !-3

Το LFHED στην καρδιά του Euro 2024

"Στο πλαίσιο των προκριματικών αγώνων ποδοσφαίρου για το Euro 2024, η Γαλλία αντιμετώπισε την Ελλάδα εντός έδρας το βράδυ της Τρίτης 21 Νοεμβρίου στο γήπεδο της ΑΕΚ στο ΟΠΑΠ Αρένα.

Επρόκειτο για μια συνάντηση διεθνών προδιαγραφών, με αφοσίωση και από τις δύο πλευρές, που ξεσήκωσε τα πλήθη. Οι σύλλογοι γονέων του LFHED είχαν δεσμεύσει μια κερκίδα, για την περίσταση αυτή, και οργάνωσαν την πώληση των εισιτηρίων στην κοινότητα του LFH, έτσι ώστε αυτή η βραδιά να είναι μια εορταστική στιγμή, ένα σύμβολο της ελληνογαλλικής ενότητας και φιλίας και της διπολιτισμικής ταυτότητας της Ελληνογαλλικής σχολής.

Οι θεατές άκουσαν με σεβασμό τους δύο εθνικούς ύμνους, ο Ύμνος στην Ελλάδα ανέδειξε την καρδιά ενός λαού που χτυπάει, καθώς αντηχούσε σε όλο το στάδιο.

Ο ενθουσιασμός των Γάλλων στις κερκίδες ήταν αξιοσημείωτος μπροστά στις φωνές ενός ολόκληρου ελληνικού σταδίου που συσπειρώθηκε για να υποστηρίξει την εθνική του ομάδας. Το 2-2 αντικατοπτρίζει ένα παιχνίδι με ανατροπές στο οποίο η γαλλική ομάδα βγήκε νικήτρια απέναντι σε μια ανταγωνιστική ελληνική ομάδα, η οποία πέτυχε δύο αναπάντεχα γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αναγκάζοντας τη γαλλική ομάδα να ανεβάσει στροφές για να ισοφαρίσει πριν από το τέλος του αγώνα. Ήταν ένα τέλειο ελληνογαλλικό τελικό σκορ!

Ορισμένοι από τους νεότερους μαθητές μας, οι οποίοι ήταν παρόντες με τους γονείς τους, έζησαν τον πρώτο τους αγώνα σε ένα στάδιο εντυπωσιακών διαστάσεων. Είναι μια ανάμνηση που θα τους μείνει για πολύ καιρό και εδώ πρέπει να ευχαριστήσουμε τους συλλόγους γονέων που είχαν την ιδέα να ενθαρρύνουν αυτή τη στιγμή της ανταλλαγής μεταξύ των μαθητών, των οικογενειών και του προσωπικού της LFHED.

Ζητώ η Ελλάδα και ζητώ η Γαλλία!"