14 Νοεμβρίου, Διεθνής Ημέρα κατά της Λεηλασίας και της Διακίνησης Πολιτιστικών Αγαθών.

Η Γαλλία και η Ελλάδα, όπως και πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης και του υπόλοιπου κόσμου, είναι σήμερα θύματα λεηλασίας και διακίνησης πολιτιστικών αγαθών.

Από το 2021, το LFHED συμμετέχει στο πρόγραμμα Pitcher (Preventing Illicit Trafficking of Cultural Heritage: Educational Resources), ένα πρόγραμμα Erasmus +, το οποίο έχει ως στόχο τη δημιουργία εκπαιδευτικών προγραμμάτων για τους Ευρωπαίους μαθητές και την ευαισθητοποίησή τους σε αυτόν το Θέμα.

Εκπαιδευτικοί από το LFHED με ευρωπαίους φορείς όπως : Ecole Française d'Archéologie d'Athènes, Ecole Nationale Supérieure de la Police, μουσεία, πολιτιστικά κέντρα και αρχαιολογικούς οργανισμούς εργάστηκαν για τη δημιουργία εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων για τους μαθητές.

Στις 14 Νοεμβρίου, αξιοποίησαν λοιπόν τη διεθνή ημέρα κατά της καταπολέμησης λεηλασίας και διακίνησης πολιτιστικών αγαθών για να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές μας.

Είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν διαλέξεις και να χαρούν με τις διασκεδαστικές δραστηριότητες (χαρτιά, επιτραπέζια παιχνίδια) σε διάφορες γλώσσες (γαλλικά, αγγλικά, ελληνικά, ιταλικά, ισπανικά) και ν' ανακαλύψουν την έκταση αυτής της λεηλασίας και του λαθρεμπορίου. Η ημέρα έδωσε επίσης την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο πρόγραμμα να μοιραστούν τις δημιουργίες τους με ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα την κα Βασιλική Παπαγεωργίου, Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Διαχείρισης Εθνικού Αρχείου Μνημείων, Τεκμηρίωσης και Προστασίας Πολιτιστικών Αγαθών του Υπουργείου Πολιτισμού, και τον κ. Bruno Jonin, μέλος της Société d'archéologie et de mémoire maritime, για τη συμβολή τους.