SEI24, πέμπτη μέρα της εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου 2024
  • SEI24, πέμπτη μέρα της εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου 2024-5
  • SEI24, πέμπτη μέρα της εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου 2024-6

SEI24, πέμπτη μέρα της εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου 2024

Την πέμπτη μέρα της εβδομάδας συμπεριληπτικού σχολείου 2024 (SEI24), οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν περαιτέρω πάνω στο θέμα της συμπεριλήψης και της αποδοχής της διαφορετικότητας. Καθ’ όλη τη διάρκεια της μέρας, στη vie scolaire, λάμβανε χώρα η έκθεση των μακετών που έφτιαξαν οι μαθητές στο πλαίσιο της δράσης «Συμπεριληπτικά Σχολεία» σε συνεργασία με την παιδαγωγική ομάδα απ’Ουσία.

Μια διαφορετική από τις υπόλοιπες δράσεις ήταν το Flash Mob, ένα χορευτικό δρώμενο από τον κ. Αίμονα Γαροφάλλου, με στόχο την καλλιέργεια της αντίληψης στους μαθητές ότι όλοι πρέπει να είναι δεκτικοί, ενημερωμένοι και προετοιμασμένοι να αποδεχτούν τον συνάνθρωπό τους. Το κινησιολογικό δρώμενο που αναπαρίστανε έναν κύκλο, απεικονιζόταν στην αρχή ως ένας μικρός κύκλος, στον οποίο οι νευροαποκλίνοντες δεν γίνονταν αποδεκτοί και αποκλείονταν, ο οποίος όμως σιγά σιγά μεγάλωσε και τα νευροδιαφορετικά άτομα ενσωματώθηκαν με επιτυχία. Στο τέλος, οι μαθητές, νευροτυπικοί και νευροδιαφορετικοί έφυγαν όλοι μαζί σε ανάμεικτα ζεύγη συμβολίζοντας την πορεία προς μια καλύτερη και πιο δεκτική κοινωνία.

Στην συνέχεια της ημέρας, στο πλαίσιο του ανοικτού ομίλου Ιστορίας και Κινηματογράφου έγινε προβολή ταινίας από τον καθηγητή του σχολείου μας κ. Παπαϊωάννου, την οποία μπορούσε να παρακολουθήσει κάθε ενδιαφερόμενος.

Παράλληλα με τον ανοικτό όμιλο κινηματογράφου, προβλήθηκαν στο CDI οι φωτογραφίες του ομίλου Φωτογραφίας με θέμα τη συμπερίληψη.