Οι μαθητές του FLE αναπτύσσουν τη δημιουργικότητά τους για τον Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας

Οι δυσκολίες που προέκυψαν από την πανδημία δεν εμπόδισαν τους μαθητές του FLE του Ελληνικού Τμήματος, να εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους και να συμμετάσχουν στον Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2021.

Οι μαθητές του FLE στην Α’ Γυμνασίου, στην κατηγορία «Κέφι» (επίπεδο Α2) του διαγωνισμού, δημιούργησαν σημειωματάρια ευχών όπου κατέγραψαν τι θα ήθελαν να κάνουν μετά τη λήξη του περιορισμού κυκλοφορίας.

Οι μαθητές του FLE της Γ' Γυμνασίου, στην κατηγορία «Αθηνά: ιστορίες ζωής κάτω από μια ελιά» (επίπεδο Β2) του διαγωνισμού, δημιούργησαν ένα εικονογραφημένο φυλλάδιο, στο οποίο μια

αιωνόβια ελιά αφηγείται την ιστορία μιας ελληνικής οικογένειας που αναγκάστηκε να φύγει από τη Σμύρνη όταν έγινε η Μικρασιατική Καταστροφή το 1922.

Η φαντασία και τα συναισθήματα δώσανε το παρών σε τούτα τα δύο έργα!