Οι μαθητές μας στην Γαλλική Πρεσβεία στην εκδήλωση για το έργο "Φυλλάδιο για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες"

Οι μαθητές του B1 τμήματος γαλλικών είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στην εκδήλωση που διοργάνωσε η κυρία Laurence Auer, πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα, στην Πρεσβεία της Γαλλίας στις 7 Νοεμβρίου 2023 με αφορμή την έναρξη του έργου "Φυλλάδιο για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες", έργο συλλογικής σύνταξης, που απευθύνεται σε άλλα σχολεία και στο ευρύ κοινό της Ελλάδας.

Οι μαθητές συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην εκδήλωση αυτή θέτοντας ερωτήσεις τόσο στην πρέσβειρα όσο και στην αναπληρώτρια συνεργασίας για τα γαλλικά σχετικά με τον ρόλο τους για την προετοιμασία των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Στη συνέχεια, οι μαθητές θα καταγράψουν τις απαντήσεις, θα τις μεταφράσουν στα ελληνικά και θα τις στείλουν στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας, συμμετέχοντας έτσι στη συγγραφή του βιβλίου αυτού.