Κουκλοθέατρο για τους μαθητές μας του CP και του CE1 !
  • Κουκλοθέατρο για τους μαθητές μας του CP και του CE1 !-0
  • Κουκλοθέατρο για τους μαθητές μας του CP και του CE1 !-1
  • Κουκλοθέατρο για τους μαθητές μας του CP και του CE1 !-2

Κουκλοθέατρο για τους μαθητές μας του CP και του CE1 !

Την Πέμπτη στις 20 Φεβρουαρίου 2022, οι μαθητές της Α' και Β' Δημοτικού απόλαυσαν στο χωλ του σχολείου μας, το παραμύθι « ο γαϊγλάρος » από την ομάδα κουκλοθεάτρου « τα πάντα φι », με την Ειρήνη Μάστορα και την Κική Μαλτσάκη.

Η παράσταση εμπνέεται από τρεις διαφορετικές ιστορίες: Το Ασχημόπαπο, τον Γλάρο και τη Φάρμα των Ζώων, και καταλήγει σε ένα νέο παραμύθι . Βασικός ήρωας της παράστασης είναι ο Ντάρυ, ο μικρός γλάρος, ο οποίος απρόσμενα βρίσκεται μόνος στο αφιλόξενο περιβάλλον μιας φάρμας. Η ιστορία, μέσα από το χιούμορ και τη μουσική διαπραγματεύεται αρχικά το θέμα της διαφορετικότητας και της ανάγκης για ένταξη στο κοινωνικό σύνολο αλλά και τη σημασία του να βρει κανείς τη δύναμη να βασιστεί στα δικά του… φτερά!