Γαλλο-ελληνική γλωσσική και καλλιτεχνική ολυμπιάδα

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, το σχολείο μας υποδέχτηκε τη Δευτέρα 11 Μαρτίου περίπου εξήντα μαθητές του σχολείου Françoise Héritier της περιοχής Gers στη Γαλλία συνοδευόμενους από πέντε καθηγητές. Οι Γάλλοι μαθητές αναμείχθηκαν με τους μαθητές των τάξεων B1 της κυρίας Όλγας Δασκαλοπούλου και B5 της κυρίας Αγγελικής Αδάμ του ελληνικού τμήματος, και επικοινώνησαν μεταξύ τους μέσα από γλωσσικές και πολιτιστικές δράσεις. Αφού οι μαθητές πρώτα γνωρίστηκαν μεταξύ τους, έπειτα κλήθηκαν να παρουσιάσουν οι μεν τους δε στην αγγλική ως κοινή ξένη γλώσσα ενώ στη συνέχεια πέρασαν στην αυλή για απολαύσουν ένα φιλικό πικ νικ. Το απόγευμα επισκέφτηκαν όλοι μαζί το αρχαιολογικό μουσείο Αθηνών, όπου συμμετείχαν σε κυνήγι θησαυρού των σημαντικότερων έργων τέχνης του μουσείου, τα οποία στη συνέχεια κλήθηκαν να αναπαραστήσουν με το σώμα τους. Μια εμπειρία μικρή σε διάρκεια αλλά γεμάτη από ανακαλύψεις και αξέχαστες αναμνήσεις για όλους. Φίλοι για μια μέρα, φίλοι για πάντα!