Εορτασμός της 25ης Μαρτίου - « Έρως Επανάστασεως »

Ο φετινός εορτασμός της 25ης Μαρτίου διοργανώθηκε με πολύ μεράκι και χαρά από τους μαθητές της ΑP « Ars Performatifs » της 2e και 1e του Γαλλικού τμήματος σε συνεργασία με τη χορωδία και μαθητές της Γ' Λυκείου του Ελληνικού τμήματος. Οι μαθητές της 2e και της 1ε δραματοποίησαν σκηνές από τη ζωή της Μαντώς Μαυρογένους, της Ρωξάνδρας Στούρτζα και της Λασκαρίνας Μπουμπουλίνας και τις παρουσίασαν στην παράσταση « Έρως Επαναστάσεως » με θεατρικά δρώμενα, βίντεο και παραδοσιακούς χορούς, υπό την επιμέλεια των καθηγητριών τους Χριστιάνας Κατσαρού και Άννας Ρακαπέ. Ευχαριστούμε τον Κο Δημήτρη Διαμαντάκο για τη διδασκαλία της χορωδίας και την Κα Μαρία Τριανταφύλλου για τη διδασκαλία των χορών στους μαθητές του Ελληνικού τμήματος. Και ολόψυχες ευχαριστίες στον Κο Γιώργο Λαγό για την επιμέλεια και το μοντάζ των βίντεο της παράστασης καθώς και στην Κα Ρένα Μπρισίμη για την φιλοξενία της τη μέρα της βιντεοσκόπησης. Ευχαριστούμε επίσης τον Κο Ναμπίλ Σαλαμέ που επιμελήθηκε το μακιγιάζ και την Κα Έλενα Πάσσου για την βοήθειά της με τα σκηνικά και τα κοστούμια. Ευχαριστίες και στον σύλλογο « Εργαστήρι Τέχνης και Πολιτισμού » για τις παραδοσιακές φορεσιές που μας παραχώρησαν. Επίσης ευχαριστούμε τη διεύθυνση του σχολείου, όλους τους μαθητές και συναδέλφους που βοήθησαν στην τεχνική υποστήριξη της γιορτής, καθώς και τους καθηγητές του GLE για όλη την βοήθειά τους!

Όλοι θαυμάσαμε το ταλέντο και τον ενθουσιασμό των μαθητών μας και είμαστε περήφανοι και χαρούμενοι που όλοι συγκινήθηκαν με την όμορφη δουλειά τους!

Οι καθηγήτριες Χριστιάνα Κατσαρού και Άννα Ρακαπέ