Ταξίδι μαθητών γαλλικού και ελληνικού τμήματος στις Βρυξέλλες
  • Ταξίδι μαθητών γαλλικού και ελληνικού τμήματος στις Βρυξέλλες-0
  • Ταξίδι μαθητών γαλλικού και ελληνικού τμήματος στις Βρυξέλλες-1

Δέκα μαθητές του Ελληνικού και δέκα του Γαλλικού τομέα της Ελληνογαλλικής Σχολής Ευγένειος Ντελακρουά πραγματοποίησαν ένα ταξίδι στις Βρυξέλλες με τη βοήθεια της  χορηγίας της Ευρωπαικής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής (Ε.Ο.Κ.Ε). Οι μαθητές διεύρυναν την γνωριμία τους με τους θεσμούς της Ευρωπαικής Ένωσης, την ιστορία της, τους στόχους της και τις προκλήσεις για το μέλλον. Είχαν την τύχη να επισκεφθούν το Parlementarium, το μουσείο της Ευρωπαικής ιστορίας, το Ευρωκοινοβούλιο και φυσικά την Ε.Ο.Κ.Ε.

Το ταξίδι αυτό τους επέτρεψε από τη μία να κατανοήσουν καλύτερα το ρόλο της Ελλάδας ως κράτος μέλος και από την άλλη να ανακαλύψουν μια πολύγλωσση χώρα. Παρά τις δυσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν, το αίσθημα ενότητας και ομοφωνίας των δύο τομέων ήταν έντονο.