Οι μαθητές των τάξεων της 2nde στη βουλή

Οι μαθητές όλων των τάξεων της 2nde είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν και να ξεναγηθούν στη Βουλή των Ελλήνων, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους των Νέων Ελληνικών κ.κ. Μπρισίμη, Σπανέλη, Τζιώτη και Χαμπεσή, την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2017.

Οι μαθητές κατατοπίστηκαν αρχικά σχετικά με την ιστορία του νεοκλασικού κτηρίου που στεγάζει το Κοινοβούλιο, καθώς και για το ρόλο και τη λειτουργία του τελευταίου - κτηρίου που χρησίμευε παλαιότερα ως Παλάτι των βασιλέων, από την εποχή του πρώτου βασιλιά της νεότερης Ελλάδας, Όθωνα. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στην αίθουσα εκθέσεων, που φιλοξενεί έκθεση για τον πρώτο κυβερνήτη της Ελλάδας, Ιωάννη Καποδίστρια, και επισκέφθηκαν τη μεγάλη αίθουσα των συνεδριάσεων της Ολομέλειας.

Μία αξέχαστη εμπειρία...