Ελληνογαλλική συνάντηση... σε τρείς πράξεις !

Όλα ξεκίνησαν από ένα οικολογικό ερωτηματολόγιο που δημιούργησε η τάξη Γ3 γαλλικών με την καθηγήτριά τους κα Ιωάννα Κηρύκου. Αυτό το ερωτηματολόγιο μοιράστηκε στους μαθητές της 4ème που με χαρά τούς δέχτηκαν στην τάξη τους την ώρα των ελληνικών στις 6 Δεκεμβρίου.

Στη συνέχεια, το ελληνικό τμήμα προσκάλεσε στην τάξη του το γαλλόφωνο στις 20 Δεκεμβρίου με ένα εορταστικό ερωτηματολόγιο αυτή τη φορά σχετικά με τα ελληνικά χριστουγεννιάτικα έθιμα. Και φυσικά, ως οικοδεσπότες τους κεράσανε μελομακάρονα και κουραμπιέδες και τραγούδησαν τα κάλαντα!

Η τρίτη φάση της ανταλλαγής έγινε κατόπιν πρόσκλησης εκ μέρους της 4ème και της καθηγήτριάς τους κας Ειρήνης Σπανέλη στις 31 Ιανουαρίου με παρουσίαση των γαλλικών χριστουγεννιάτικων εθίμων και φυσικά... galette des rois!!!

Συμπέρασμα: Αυτή η ελληνογαλλική συνάντηση είχε μεγάλη επιτυχία για τους έλληνες και γάλλους μαθητές μας οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν ιδέες, ήθη, παραδόσεις. Μία εμπειρία που μπορούμε να επαναλάβουμε!