Διαγωνισμός πειραμάτων φυσικής για μαθητές Γ΄ Γυμνασίου με θέμα: «Ηλεκτρικό ρεύμα και ηλεκτρικά κυκλώματα»
ΦΑΣΗ 1η : «Εξοικείωση με τη θεωρία και τα εργαστηριακά όργανα»

Οι μαθητές των σχολείων που συμμετέχουν, μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους, θα επισκεφθούν το αμφιθέατρο φυσικής του σχολείου μας, για μια σύντομη παρουσίαση και θεωρητική περιγραφή των εννοιών που έχουν διδαχθεί.

Συγκεκριμένα : Το τμήμα της διδακτέας ύλης που αφορά στον διαγωνισμό περιλαμβάνει τα εξής :

Συνεχές ηλεκτρικό ρεύμα - Νόμος του Ohm - Διακόπτες , βραχυκύκλωμα
Συνδεσμολογία αντιστατών - Χρήση αμπερομέτρου και βολτομέτρου
Ενέργεια και ισχύς του ηλεκτρικού ρεύματος.
Οι μαθητές μπορεί να διαγωνιστούν επίσης και σε σύνθετες εργαστηριακές ασκήσεις που διερευνούν τις ικανότητες/δεξιότητες τους, στον χειρισμό των συσκευών και την επεξεργασία των μετρήσεων.

Ακολούθως, θα επισκεφθούν τα εργαστήρια του σχολείου για απλές ασκήσεις εξοικείωσης με τα όργανα.

(Διάρκεια : 2 – 3 διδακτικές ώρες την 17 Μαρτίου 2016 )

ΦΑΣΗ 2η : «Διαγωνιστικό μέρος»

Οι συμμετέχοντες μαθητές θα διαγωνιστούν σε 3-4 εργαστηριακές ασκήσεις που θα περιλαμβάνουν : υλοποίηση ηλεκτρικών κυκλωμάτων, μετρήσεις και επεξεργασία, γραφικές παραστάσεις και εξαγωγή συμπερασμάτων, ερωτήσεις εμβάθυνσης. Οι απαντήσεις τους θα βαθμολογούνται από επιστημονική επιτροπή φυσικών , παρουσία των συνοδών καθηγητών. Η ίδια επιτροπή θα αναλάβει και την επιμέλεια των θεμάτων του διαγωνισμού.

(Διάρκεια : 2 – 3 διδακτικές ώρες στις 23 Μαρτίου 2016 )

Το έπαθλο του διαγωνισμού θα είναι μια δωροεπιταγή για την βελτίωση των εργαστηριακών υποδομών του σχολείου που θα κερδίσει, η οποία θα συνοδεύεται από μια τιμητική διάκριση για τους συμμετέχοντες μαθητές.

Την Επιστημονική Επιτροπή αποτελούν:

• κ. Φαλούκας Αθανάσιος (Διευθυντής Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας),
  • κα Γεωργάτου Μαρία (Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04),
  • κα Τζίμα `Αννα (Καθηγητής Φυσικής της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγ. Παρασκευής Ευγένιος Ντελακρουά)
  • κ. Λιβανός Αντώνης (Καθηγητής Φυσικής της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγ. Παρασκευής Ευγένιος Ντελακρουά)
  • κ. Δάσκας Ανδρέας (Καθηγητής Φυσικής της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγ. Παρασκευής Ευγένιος Ντελακρουά)

Συντονιστής του διαγωνισμού Φυσικής :

• κ. Καμπούρης Κωνσταντίνος (Φυσικός MSc-Med, συγγραφέας των βιβλίων Φυσικής Β και Γ Γυμνασίου)

Επισημαίνονται τα εξής :

1. Κάθε σχολείο μπορεί να αντιπροσωπεύεται από ομάδα 3-5 μαθητών, που έχουν έντονο ενδιαφέρον ή/και σημαντικές ικανότητες στη φυσική της γ’ γυμνασίου. Καλό θα ήταν να έχουν και ανάλογη εργαστηριακή εμπειρία, χωρίς να είναι όμως απαραίτητο.

2. Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν μαθητές από δεκατέσσερα (14) σχολεία της Αττικής, το μέγιστο.

3. Οι αιτήσεις συμμετοχής θα έχουν τελική ημερομηνία υποβολής την 10η Μαρτίου στις 14.00. Θα υπάρξει κλήρωση σε περίπτωση υποβολής πολλών αιτήσεων σε μία ποσόστωση δημόσια προς ιδιωτικά σχολεία. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί δημόσια στο σχολείο, σε ημερομηνία και ώρα που θα ανακοινωθεί στα σχολεία που θα εκδηλώσουν υποψηφιότητα για τη συμμετοχή τους. Τα σχολεία που δεν είχαν κληρωθεί πέρυσι στον διαγωνισμό, εφόσον δηλώσουν συμμετοχή, θα έχουν δύο κλήρους στην διαδικασία της κλήρωσης.

Οι αιτήσεις συμμετοχής πρέπει να περιλαμβάνουν τα ονόματα των μαθητών και μπορούν να υποβληθούν ηλεκτρονικά στην διεύθυνση secdgymnase@lfh.gr ή με αποστολή fax στον αριθμό 211 3009122.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση:

κ. Ανδρέας Δάσκας (Υπεύθυνος για τον διαγωνισμό καθηγητής φυσικής της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγ. Παρασκευής) στο τηλέφωνο 211 3009124 , ή μέσω email στη διεύθυνση adaskas@hotmail.com

κα Μυκωνιάτη (Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας) στο τηλέφωνο 210 6015475 ή μέσω email grekth@dide-v-ath.att.sch.gr .

Προκήρυξη - Θέματα προηγούμενων ετών